Close
Account
Forgot password?
Close
Cart
İçerik Menü

Pırlanta Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Değerli pırlanta severler, 

Sizlere soru cevap yöntemiyle pırlanta hakkında bilmek istediğiniz herşeyin yer aldığı bir sayfa hazırlamak istedik. Eğer sizinde sorularınız varsa cevaplamaktan mutluluk duyarız. Sorularınız için bilgi@denizbabuc.com a yada whatsapp numaramız 0 533 686 28 03 e yazabilirsiniz.

Pırlanta Nedir ?

Elmas madeninin 57 yüzeyde (facette) kesilmiş haline pırlanta denir. Mücevherlerde kullanılır.

Elmas Nedir ?

Carbon atomlarının çok yüksek sıcaklık ve basınçta sıkışması ile bundan milyonlarca yıl önce oluşan maden.

Pırlanta , Elmas Neden Değerlidir ?

Dünyanın en sert madenidir. Sertlik derecesi 10 dur. Kırılmaz, bozulmaz, çizilmez. Işığı en iyi yansıtan madendir. Çok ender bulunur. Örneğin 1 karat lık pırlantayı toprağa gömseniz ve 1000 yıl sonra bulsanız. Sadece sildiğiniz zaman yapısı hiç bozulmamış parıl parıl parlayan muhteşem pırlanta ile karşılaşırsınız.

Pırlanta Elmas Kırılır Mı ?

Pırlanta dünyadaki bütün madenleri çizer yada kesebilir. Bu nedenle sanayide kullanılmatadır. Pırlantayı sadece pırlanta çizer yada keser. Bu nedenle elmas , pırlanta kesiminde yine elmas kullanılmaktadır. Peki pırlanta kırılır mı ? Evet kırılabilir, bizim karşılarştığımız pırlanta kırıkları özellikle pırlanta montüre ( altın yüzük ) mıhlanırken ( pırlanta nın yüzüğü takılmasına verilen ad ) gerçekleşiyor. Pırlantalar kemer adını verdiğimiz kenar kesimlerine yaklaştıkça inceldiği için mıhlayan kişi bu bölgeye ani bir baskıyı mıhlama uçu ile yaparsa çok ufak kırılmalar olabilir.

Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır ?

Biz profesyonel pırlanta satıcıları olarak pırlantaya loop ( özel bir büyüteç ) ile baktığımızda sadece bir pırlantada olabilecek özellikleri bildiğimiz için kolayca sahtesinden ayırabiliyoruz. Ama siz pırlanta severlerin bunu yapmasına imkan yok bu nedenle özellikle uluslararası sertifikalı ( HRD veya GIA ) pırlantalar almanızı tavsiye ederim. Hem aldığınız taşın pırlanta olduğuna emin hem de kalitesinin size söylenen kalite olduğuna emin olursunuz.

Evlilik Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır ?

Sol yüzük parmağına takılır. Tıpkı evlilik alyansı gibi.

Karat Nedir ?

Karat pırlantanın ölçü birimidir. Nasıl litre ile sıvılar ölçülürse özel karat tartıları ile de pırlanta ve elmaslar tartılır.

Pırlanta Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir ?

Tabi öncelikle uluslararası sertifikası var mı ? Diye kontrol etmek gerekir. Birinci olarak aldığımız taş pırlanta mı? İkincisi bize belirtilen özelliklerde mi ? diye emin oluruz. İkinci olarak son zamanlarda bir çok firmanın 8 ayar altına pırlanta yaptığını görüyoruz. 8 ayar altın kısa zaman içersinde mutlaka kararan bir ayar altındır. En az 14 ayar altın takı tercih edilmelidir pırlantalı ürünlerde. Üçüncü olarak böyle değerli bir taşı taşıyan altın montürün çok ince ve hafif olmaması gerekir. Pırlantanın düşmemesi, boy yapıldığında bozulmaması, tekrar parlatıldığında incelmemesi için yani kısacası pırlanta yüzüğünüzü uzun ömürlü kullanmanız için bence 2.5 gramın altında montür tercih etmeyin. Son olarak H ve yukarsı pırlanta renkleri, parlak madene sahip bir pırlanta seçerseniz son derece memnun kalacağınızı düşünüyorum. Deniz Babuç Pırlanta bütün bunlara dikkat ederek % 100 müşteri memnuniyeti ile çalışmaktadır.

Pırlanta Elmas Fiyatları Nasıl Belirlenir ?

Temel olarak bir pırlanta mücevherin fiyatı kullanılan pırlantanın büyüklüğü ve kalitesine göre değişir. Ayrıca altın bölümün ayarı ve gramına göre maliyeti hesaplanır. Pırlantayı mıhlayacak ustasaya ödenecek tutar ve en son parlatmayı yapacak ustaya ödenecek tutar ile birlikte pırlantanın maliyeti ortaya çıkar. Özellikle müşterilerimiz tek bir parçadan yapılmış bir tektaş ile ufak pırlantaların bir araya getirilmesi ile yapılmış bir pırlantanın fiyatlarının neden farklı olduğunu soruyor. Çünkü örneğin 0.50 karatlık tek bir parça pırlantanın doğada bulunma olasılığı çok çok daha enderdir. Eğer siz ufak pırlantaların bir araya getirilip 0.50 karatlık pırlanta yüzük yaparsanız bu pırlantaların karat fiyatı daha düşük olduğu için daha ucuz bir tektaş yapmış olursunuz. Pırlantanın kaliteside fiyatı oldukça etkiler. Örneğin 0.30 karatlık bir tek taş alacaksınız. Birinin kalitesi F SI2 diğerinin H SI2 sadece renk bile fiyatı %30 %40 etkileyebilir. Bu nedenle H rengi bir pırlantaya F rengi fiyatı vermemek için uluslararası sertifikalı pırlantalar öneririz.

Bazı Pırlanta Fiyatları Neden Daha Ucuz ?

Diyelim ki 2 firma var ikiside uluslararası sertifikalı yani HRD veya GIA sertifikalı tektaşlar satıyor. Aynı özelliklere sahip tektaşların birinin fiyatı 10 000 tl iken diğeri nin fiyatı 7000 tl olabiliyor. Bunun en önemli sebebi firma maliyetleri nedeniyle konulan kar marjıdır. Mağaza, reklam personel gibi maliyetler satış değerini değiştirebilir. Burda dikkat edilmesi gereken uluslararası sertifika var mı yok mu. Çünkü burda firma yada satıcıdan bağımsız olan bir laboratuar kaliteyi belirlediği için tüketicinin yanılma şansı kalmıyor.

Pırlanta Sertifikası Nedir ?

Pırlantanın büyüklüğü, kalitesini gösteren bir belgedir. Firma garanti belgeside olabilir. Uluslararası kabul gören laboratuar garanti belgesi de olabilir.

Uluslararası Sertifika Nedir ?

Dünyada özellikle iki firma ön plana çıkmaktadır. Biri Belçika Antwerp merkezli HRD, diğeri USA merkezli GIA ( Gemological Institute Of Amerika ).  Dünyaca kabul gören 4C pırlanta kalite esasları, laboratuar ortamında yüksek teknoloji bilgisayar sitemleri kullanarak, kişilerin subjectif yorumlarına kapalı olarak seritika hazırlarlar. Dünya da bir çok yerel laboratuar sertifika hazırlamasına rağmen sadece bu iki firma en saygınları olarak kabul görmektedir. 

Hrd Sertifika Nedir ?

Hrd tam adıyla HRD Antwerp avrupanın önde gelen güvenilir ve kabul edilen pırlanta derecelendirme kuruluşudur. 1976 yılında HRD Antwerp firması tarafından Belçika'nın Antwerp bölgesinde kurulmuştur. Pırlanta derecelendirmesini uluslar arası standartlara göre yapan üst düzey laboratuarlara sahiptir. Bağımsız yapısı ile güvenilirdir. Pırlantanın tüm özelliklerini gösteren sertifika belli bir ücret karşılığı hazırlanmaktadır. Her pırlanta ayrı bir HRD no verilmekte ve bu sertifika numarası çok hassas lazer makinası ile pırlantanın kemerine kazınmaktadır.

hrddb.jpg (298 KB)

HRD Sertifika Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Hrd sertifika sorgulama yapmak için ilk önce sertifikanızdan Hrd sertifika numarasını kaydedin. Sonra https://my.hrdantwerp.com/ linkine girip find diamond kısmına yazıp aratın.

Eğer sertifikanız çıplak pırlanta için değilde direk mücevher için yapıldıysa find jewel kısmına yazıp aratın.

Eğer bir sorunla karşılarşırsanız HRD Antwerp İstanbul ofisinin iletişim numarası 0212  512 42 46 arayarak bilgi alabilirsiniz.

Gia Sertifika Nedir ?

The Gemological Institute of America özellikle Amerika kıtasının önde gelen bağımsız pırlanta derecelendirme kurulluşudur. Çok iyi yetişmiş personel, tamamen bağımsız olarak, dünya nın en iy ekipmanlarını kullanarak, laboratuarlarda pırlanta derecelendirmesini yaparlar. Bir ücret karşılığında incelenen pırlanta için Gia Sertifika hazırlanır ve her pırlanta için özel bir numara pırlantanın kemerine çok hassas bir lazerle işlenir.

giahrd.jpg (303 KB)


Gia Sertifika Sorgolama Nasıl Yapılır ?

Sertifikanın üzerinde yazan Gia report number ı kaydedip https://www.gia.edu/report-check-landing link kinde Look Up A Report kısmına yazın ve tıklayın. Raporunuz karşınıza gelecek bilgileri karşılaştırıp kontrol edin.

İnternetten Pırlanta Alınır Mı ?

İnternetten pırlanta alınır. Ama alırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Birincisi ürün size faturalı olarak gelmelidir. Böylece ne aldığınızı resmi olarak bilirsiniz. İkinci olarak ürün uluslararası sertifikalı olmalıdır. Eğer değilse sertifika bilgileri ile fatura bilgileri kontrol edilmelidir. Tüketicilerin bilmelidir ki 15 gün içersinde beğenmediğiniz ürünü koşulsuz iade edebilirsiniz ve firmanın da ödemeyi 15 gün içersinde iade etmesi kanuni zorunluluktur.

Safir Nedir ? Gerçek Safir Sahtesinden Nasıl Ayrılır ?

Gerçek natural safir nedir ? Bilgi sahibi ol .

Deniz Babuç Pırlanta Kim dir ?

Deniz Babuç tarafından 2006 yılında kurulan firma. Kapalı Çarşı Nuruosmaniye bölgesinde toptan ve perakende satış yapar. Borsa İstanbul üyesidir. Türkiye de resmi ithalat yapan az sayıda firmadan biridir. Satışlarının yüzde 70 ini yabancı müşterilerine gerçekleştirir. Kendi markasıyla yabancı ülkelerde satış yapan ender firmalardan biridir.

Deniz Babuç Pırlanta Güvenilir Mi?

Güven En Kıymetli Mücevherdir, sloganıyla faaliyet gösteren firmamız. Sıfırdan bugünlere sizlerin güveniyle geldi. Bu nedenle para kazanmak bizim için hiç bir zaman bir öncelik olmadı. Sizin memnuniyetiniz birinci önceliğimiz.

Deniz Babuç Pırlanta Mağazası Var Mı ?

mağaza.jpg (1.05 MB)

Mağzamız Kılıççılar Sokak No.17 Nuruosmaniye İstanbul adresinde her zaman bekleriz.

Prepared by  T-Soft E-Commerce.