Sahte Pırlanta Nasıl Anlaşılır ?


2006 Ekim ayından beri Deniz Babuç Pırlanta olarak faaliyet göstermekteyiz. İstanbul kuyumcular Odasının düzenlemiş olduğu Pırlanta Sertifika programını bitirdim. Geçen 14 sene içersinde binlerce değerli taşı inceleyerek bilgilerimi pekiştirdim. 

Peki ilk kez pırlanta alacak birisi bir taşın pırlanta olduğunu nasıl anlar?

Hiç riske girmek istemiyorsanız, dünyaca kabul gören iki laboratuvar HRD ve GIA tarafından incelenip sertifikalanmış pırlantalar almanızı tavsiye ederim. Hem taşın kesinlikle pırlanta olduğuna emin olusunuz hem de kalitesinin ne olduğuna. Pırlanta kalite standartları ve hangi pırlantayı tercih etmeliyim hakkında bilgi almak için tıklayın.

Hrd Belçika, GIA Amerika orjinli dünyaca kabul görmüş bağımsız laboratuvarlardır. Belirli dünyaca kabul görmüş standartlarda sertifika düzenlerler. Pırlantayı değerlendirdikten sonra bir sertifika numarası belirleyip taşın kemerine bu numarayı kazırlar. Sizde hangi özelliklerde pırlanta aldığınıza emin olursunuz.

Diğer bir yolda Diamond Selecter denilen makanik aletle taşın kontrolü. Pırlanta elektriği en hızla geçiren madendir.  Bu mantığı kullanarak çalışan pırlanta kalemi ile taşın üzerine bastırarak eğer kalem yeşil sinyali veriyorsa taşınız pırlantadır. Bu yöntem pırlantanın kalitesi hakkında bilgi vermez.

Pırlanta dünyadaki en sert madendir. Dolayısı ile kırılmaz, çizilmez, oksitlenmez ve bozulmaz. Sadece pırlantayı pırlanta çizer. Bir zımpara kağıdı alıp taşın üzerine sürerseniz çiziliyorsa pırlanta değildir.

Pırlanta sadece 52 facette kesilebilir. Bu kesim özelliğide ona benzersiz bir görüntü ve ışığı kırma ve parlama yeteneği verir. Taşı loop , loop taşı daha büyük görmemizi sağlayan mercek , incelediğimizde bu kesimi görüyorsak taşımız pırlantadır.

Daha yüzlerce özellik bu olağan üstü özelliklere sahip pırlanta diye adlandırdığımız taşın diğerlerinden farklılaşmasını sağlar. Dolayısı ile de değerli olmasını sağlar.

Bizim size tavsiyemiz uluslararası sertifikalı pırlantalar tercih edin. Bu pırlantalarıda Pırlanta Borsası üyesi yetkili kontrol edilen firmalardan alın.

Deniz Babuç Pırlanta İstanbul Borsası Değerli taşlar üyesidir. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.
sahte.jpg (2.37 MB)T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.